TIG metināšana – kā izvairīties no problēmām

TIG metināšanas galvenā priekšrocība ir plašs metināmo metālu un sakausējumu diapazons, kurš ļauj metināt tēraudus, tajā skaitā nerūsējošo, niķeļa sakausējumus (monels, inkonels uc.) titānu, alumīniju, alumīnija magnija sakausējumus, varu, bronzu un pat zeltu. Var sametināt savā starpā dažādus metālus, piemēram varu ar misiņu un nerūsējošo tēraudu ar zema oglekļa tēraudu, kā arī savienot dažādus sakausējumus no desmitajām daļām līdz desmitiem milimetru.

tig

Ar TIG metināmo sametināti asmeņi

TIG metināšana – tīrs process

Priekš kvalitatīva metinājuma izstrādājums ir jāatīra no krāsām, eļļām, izdedžiem un citiem netīrumiem. Metināšanai jāizmantoto tīru piedevas materiālu, kā arī metināšana ir jāveic tīros ādas cimdos. Tīrības nozīme ir grūti pārvērtējama, īpaši tas attiecas uz alumīniju un alumīnija un magnija sakausējumiem, kuri ir pakļauti netīrumu iedarbībai vairāk par melnajiem metāliem.

tig

Nesagatavotas alumīnija virsmas TIG metināšanas mēģinājums

Vērts pieminēt faktu, ka pareiza materiāla sagatavošana aizņems vairāk laika, par pašu metināšanu.

Kvalitatīva metinājuma piemērs

Īsumā aprakstīsim individuālas nerūsējošā tērauda izplūdes izgatavošanu un biežāk sastopamās kļūdas, kuras esam novērojuši:

Materiālu izvēle

Ar materiālu priekš pamat izplūdes viss ir skaidrs – karstumizturīgs nerūsējošais tērauds 304, 321 markas u.c atkarībā no nepieciešamiem darba režīmiem un iespējām. Toties kad runa iet par flančiem, lielākai daļai meistaru ieslēdzas ekonomijas režīms. Klientam tiek paziņots, ka viss tiks izpildīts no nerūsējošā tērauda ar nodomu, ka ar magnētu zem mašīnas neviens nestaigās. Rezultātā tiek lietoti melnā metala flanči, kuri neizbēgami sarūsēs. Līdz ar to zūd nerūsējošā tērauda izmantošanas jēga.

tig

Flanču savienojums no melnā metāla

Hint: Izplūdes sistēmas pieņemšanas brīdī, palūdziet meistaram magnetu un pārbaudiet izplūdes sistēmu visā garumā. Nerūsējošais tērauds magnētu nepievilks, vai pievilks ļoti vāji (304. marka)

Gofra

Nākamais posms, kur daudzi meistari medz ekonomēt švakās pieejamības vietējā tirgū un daļēji arī neziņas dēl.

Pastāv divi gofru tipi – Interlock un Inner Braided.

Inner Braided — Sastāv no trim kārtām, virspusē siets , pa vidu gofrēts segums un iekšpusē vēl viena sieta kārta. Visbiežāk tās tiek izgatavotas no melnā metāla un pozicionētas kā universālas.

Inner Braided

Inner Braided no melnā metāla

Gofrai no melnā metāla piemīt tie paši trūkumi, kā flančiem no melnā metāla:

gofra

Sarūsējusi gofra

Inner Braided

Inner Braided no nerūsējošā tērauda. Pareiza materiāla izvēle, bet nepareizs gofras tips

Interlock — Sastāv no četriem slāņiem, pastiprināta ar papildus kārtu, kas līdzinās savstarpēji savienotu gredzenu kārtai.

Interlock

Interlock no nerūsējošā tērauda

Hint: Izvēloties komponentus savai izplūdes sistēmai, it īpaši priekš automašīnām ar turbo kompresoriem, nežēlojiet naudu labai gofrai. Kaut nerūsējošā tērauda interlock jums izmaksās 2-3 reizes vairāk, tā nesagādās tādus „pārsteigumus” kā Inner Braided

Aizsarggāze

Konkrētais punkts, vai drīzāk tā trūkums, ir mīļākais daudziem servisiem. Pārbaudīt, vai metināšana tiks izpildīta aizsargājot šuvi no iekšpuses, var tikai atrodoties blakus metinātajam, vai demontējot jau gatavu izplūdes sistēmu. Arējā redzamā šuves daļa metinot ar vai bez aizsarggāzi izskatās vienādi skaisti, bet iekšpusē viss ir daudz bēdīgak.
Mūžīgā vēlme izgatavot ātrāk un lētāk vienmēr mudina „pārkāpt noteikumus”, rezultātā cieš metinājuma šuvju kvalitāte, nemaz nerunājot par izplūdes sistēmas kopējo efektivitāti.

tērauda metinājums bez aizsarggāzes

Nerūsējošā tērauda metinājums bez aizsarggāzes no iekšpuses

Metinot cauruļvadus un tilpnes, mēs vienmēr aizsargājam šuves no iekšpuses ar inerto gāzi vai speciālo pastu, lai panāktu visaugstāko savienojumu kvalitāti un izturību:

tērauda metinājums ar aizsarggāzi

Nerūsējošā tērauda metinājums ar aizsarggāzi

Pamatpriekšrocība metinājumam ar aizsarggāzi izpaužās efektīvākā izplūdes gāzu dinamikā. Izplūdes gāzu plūsmai nav liekas pretestības porainu izdedžu izpausmē, rezultātā neveidojas gāzu virpuļi kuri samazina visas sistēmas efektivitāti.
Metinot ar aizsarggāzi, šuvju struktūra kļūst viendabīga un tai piemīt labākas izturības īpašības, kuras nesagādās problēmas talākā ekspluatācijā.

Hint: Saskaņojot metināšanas projektu uzdodiet meistaram tiešu jautājumu, kā tiks nodrošināta šuves aizsardzība caurules iekšpusē.
Atbilžu varianti var būt sekojoši:
а) Argons, vai kāda cita inerta gāze
б) Speciāla pasta – fluss
в) “Kāda aizsardzība?”

Gala lēmums ir aiz jums, bet paturiet prātā, ka rezultāti stipri atšķirsies:

Kaut kas aizgāja greizi

Kaut kas aizgāja greizi 🙂

Kvalitatīvs izplūdes kolektors no nerūsējošā tērauda

Kvalitatīvs izplūdes kolektors no nerūsējošā tērauda

© speedmotors.lv